środa

74. dr David Servan-Schreiber - Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji.Na początek kilka słów ode mnie... Z góry przepraszam za ostatnie nieobecności, jednak tak, jak wspominałam w poprzednim poście, przez ostatnie 2 miesiące przechodziłam przez dosyć poważne problemy zdrowotne, a i na studiach nie było łatwo, ze względu na zaliczenia i sesję (która kończy mi się dopiero jutro...), a wszystkie te czynniki doprowadziły do braku czasu zarówno na blogowanie, jak i czytanie. 


Ale przejdźmy jednak do recenzji.  Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji to książka napisana przez dr Davida Servana-Schreibera, niestety już zmarłego francuskiego specjalistę w dziedzinie neurologii i psychiatrii. Jak sam tytuł wskazuje, treść skupia się na bezinwazyjnych i "bezfarmakologicznych" terapiach mających na celu pozbycie się leku, depresji i stresu "na własną rękę". Autor książki proponuje zostosowanie kilkunastu niekonwencjonalnych metod, dzięki którym stosowaniu mamy się poczuć wolni od wszelakich trosk i kryzysowych emocji, na które naraża nas codzienne życie.

W podręczniku tym każda z metod, takich jak jest EDMR (odwrażliwienie i przeprogramowanie za pomocą ruchów gałek ocznych) czy korzystanie i generowanie potęgi życiowej Qi opisane są w skrupulatny i wyczerpujący temat sposób. Oprócz tych "abstrakcyjnych" sposobów, autor zwraca również uwagę na zbawienny wpływ sportu czy zdrowego odżywiania, z naciskiem na spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, która odżywiają nas mózg emocjonalny. 

Pozostając w temacie mózgu, czytając poszerzamy również swoją wiedzę z zakresu neurologii, poznając m.in. różnice między mózgiem emocjonalnym, a racjonalnym (które różnią również fizycznie!), czy poznając różne rodzaje inteligencji, przy czym obalony zostaje mit tej "jedynej właściwej". 

Jako klucz do "samouzdrawiania" podaje m.in. znaczącą rolę synchronizacji funkcjonowania serca z mózgiem emocjonalnym, czy zachowanie równowagi między mózgiem racjonalnym a emocjonalnym. 

Dr Servan-Schreiber, jako że posiadał wiele lat doświadczenia w zawodzie, mimo przedstawiania swych niekonwencjonalnych metod nie umniejsza również roli i działaniu metod tradycyjnych, jakimi są środki farmakologiczne i psychoterapia. Dzięki temu zaobserwować możemy obiektywizm w słowach i postawie autora.

W kwestii języka, w jakim książka jest napisana, nie będę kłamać, że jest on lekki, szybki i przyjemny. Nie jest. Jest jednak znośny dzięki temu, że autor łączy przykłady życia codziennego z popularno-naukowym stylem, więc by podejść do lektury nie musimy być ekspertami w dziedzinie psychiatrii czy neurologii. Książka nie jest również pełna perswazji, czy ciągłego przekonywania nas w słuszność zawartych w niej metod, natomiast posiada wydźwięk i charakter informatywny, co sobie cenię.

Jeżeli chodzi o skuteczność zawartych metod, jest to sprawa indywidualna, gdyż teorie dr Servana-Schreibera są często poddawane krytyce i wielu wątpliwościom, szczególnie biorąc pod uwagę śmierć autora, która wywołana była chorobą nowotworową, z którą jak sam autor twierdził - można wygrać siłą umysłu. 

Podsumowując, pomimo niezbyt lekkiego języka, książka jest ciekawą pozycją, która nie tylko pomoże zaserwować nam wiele sposobów na radzenie sobie z depresją czy stresem, ale która posiada również ogromną wartość edukującą, dotyczącą funkcjonowania naszego organizmu, a szczególnie ludzkiego mózgu.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję księgarni 

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję że ze zdrowiem już lepiej :)
  Ja jak źle się czułam nie miałam siły czytać - a już na pewno nie takie "ciężkie" książki więc podziwiam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm sama nie wiem. Obecnie nie mam ochoty na taką pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie to nie czytam takich książek, ale czułam potrzebę skomentowania XD

  http://absolutnamaniaczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka przez Twoją recenzję mnie zaciekawiła, nie powiem,że nie. Jednak na koncu, gdzie napisalas, ze jednak umarł, wygląda na to, że zaprzeczył sam sobie.. teraz mam już mieszane uczucia :P

  http://fashioneasiness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© Welcome To The Bright Side, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena